Jak postępować w przypadku jaskry zamkniętego kąta?
Jaskra zamkniętego kąta przesączania to jeden z dwóch głównych typów jaskry. Występuje rzadziej niż jaskra z szerokim kątem przesączania. Atakuje nagle i pozostawia niewiele czasu do działania. Czym charakteryzuje się ten rodzaj jaskry i jak sobie z nim poradzić?
Co się przyczynia do ataku?
Wspomniany typ jaskry to stan, który objawia się nagłym atakiem. Dochodzi do niego na skutek gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, który spowodowany jest właśnie przymknięciem kąta przesączania. Istnieją pewne czynniki, które mogą przyczyniać się do wystąpienia tego typu jaskry. Należy do nich dalekowzroczność, nieprawidłowości w budowie gałki ocznej, niewłaściwe umiejscowienie soczewki.
Jak się objawia jaskra o wąskim kącie?
Jaskra zamkniętego kąta przesączania daje objawy, których nie sposób zbagatelizować i pomylić z innymi schorzeniami. Zaliczają się do nich: silny ból oka, który promieniuje aż do czoła, skroni czy szczęki, mocny ból głowy, pogorszenie widzenia, ogólne złe samopoczucie, do tego mogą dojść objawy ze strony układu pokarmowego, jak nudności i wymioty. Występuje również silne łzawienie, światłowstręt oraz brak reakcji źrenicy na światło.
Jak postępować w przypadku ataku?
W przypadku ataku jaskry o zamkniętym kącie przesączenia, należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciągu kilku godzin może dojść do całkowitego, nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Leczenie polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki, najczęściej w tym celu stosuje się leki doustne.