Innowacyjne stropy gęstożebrowe Porotherm
Innowacyjne Stropy Porotherm są coraz bardziej pożądane przez inwestorów nowych budynków. Ich funkcjonalne zastosowanie sprawia, że konstrukcja budynku jest solidna i trwała,
Serwis bram przemysłowych w Warszawie
Bramy przemysłowe to urządzenia stosowane w zakładach produkcyjnych oraz magazynach. Ze względu na swoje zastosowanie muszą spełniać bardzo konkretne wymagania i charakteryzować się
Maszyny do prac drogowych, maszyny budowlane. Serwis, naprawa maszyn budowlanych: mazowieckie
W budownictwie wykorzystuje się szereg różnych maszyn, które są niezbędne do wykonywania wielu prac. Od sprawności i wydajności
Nowoczesne trendy w architekturze krajobrazu: Innowacyjne rozwiązania dla przestrzeni zewnętrznej
Innowacje w architekturze krajobrazu to dziedzina, która rozwija się w szybkim tempie. Nieustannie pojawiają się nowe i
Techniki budowlane dla wykończeń wnętrz: Estetyka i funkcjonalność
Techniki budowlane dla wykończeń wnętrz: Estetyka i funkcjonalność

Wnętrza mieszkań i domów są jak wizytówki ich właścicieli. Dlatego coraz większą wagę
Nowoczesne technologie w produkcji materiałów budowlanych: Od 3D printingu do inteligentnych materiałów
Od 3D printingu do inteligentnych materiałów - jak wykorzystać nowoczesne technologie w produkcji materiałów budowlanych?

Technologie
Bezpieczeństwo i przepisy w projektowaniu budowlanym: Zgodność z normami i przepisami
Określenie standardów bezpieczeństwa w budownictwie

Projektowanie budynków jest procesem skomplikowanym, długim i wymagającym dużego

Na czym polega cykl azotowy?

maj 13, 2017 by

Na czym polega cykl azotowy?

Utrzymanie akwarium morskiego nie należy do najprostszych i zazwyczaj powinni się nim zająć bardziej zaawansowani akwaryści. Jednym z podstawowych procesów zachodzących w wodzie jest cykl azotu. Na czym on polega i w jaki sposób wpływa na życie w zbiorniku?

Przemiany azotowe w akwarium

Cykl azotu w zbiorniku to proces niezmiernie ważne dla utrzymania ryb i koralowców. Polega on na rozwijaniu bakterii wspierających rozkładanie amoniaku do azotynów, a w ostatnim etapie procesu do azotanów, które nie są szkodliwe na funkcjonowania całego ekosystemu.
W pierwszym etapie cyklu skrajnie toksyczny amoniak, dostający się do wody wraz z odchodami ryb i niespożytym przez nie pokarmem, zostaje rozłożony do NH3 i NH4 czyli amonu. Następnie dzięki pojawiającym się w wodzie bakteriom substancje te są rozkładane do azotynów, a następnie azotanów, które w małym stężeniu nie są szkodliwe.

Ryby można bezpiecznie i spokojnie wpuścić do akwarium, dopiero gdy na drodze testów (można je kupić w sklepie zoologicznym) zobaczymy, że ilość amoniaku i szkodliwych azotanów jest bliska zera, a zwiększyła się ilość azotanów.

Related Posts

Tags