Na czym polega cykl azotowy?
Utrzymanie akwarium morskiego nie należy do najprostszych i zazwyczaj powinni się nim zająć bardziej zaawansowani akwaryści. Jednym z podstawowych procesów zachodzących w wodzie jest cykl azotu. Na czym on polega i w jaki sposób wpływa na życie w zbiorniku?
Przemiany azotowe w akwarium
Cykl azotu w zbiorniku to proces niezmiernie ważne dla utrzymania ryb i koralowców. Polega on na rozwijaniu bakterii wspierających rozkładanie amoniaku do azotynów, a w ostatnim etapie procesu do azotanów, które nie są szkodliwe na funkcjonowania całego ekosystemu.
W pierwszym etapie cyklu skrajnie toksyczny amoniak, dostający się do wody wraz z odchodami ryb i niespożytym przez nie pokarmem, zostaje rozłożony do NH3 i NH4 czyli amonu. Następnie dzięki pojawiającym się w wodzie bakteriom substancje te są rozkładane do azotynów, a następnie azotanów, które w małym stężeniu nie są szkodliwe.
Ryby można bezpiecznie i spokojnie wpuścić do akwarium, dopiero gdy na drodze testów (można je kupić w sklepie zoologicznym) zobaczymy, że ilość amoniaku i szkodliwych azotanów jest bliska zera, a zwiększyła się ilość azotanów.